Z racji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, temat miał być nieco lżejszy, ale mam wrażenie, że nie do końca się udało. Zresztą, ocenicie sami 😊
W ostatnim czasie w mediach dużo mówi się i pisze o AI (artificial intelligence). Sztuczna inteligencja, a zwłaszcza chatGPT w wersji 4.0, ma teraz ponoć o wiele większe możliwości. Tak przynajmniej piszą w sieci. Postanowiłem zapytać o to wprost moją „nową przyjaciółkę”, AI. Oto przebieg konwersacji (zachowałem pisownię oryginalną):
Pytanie. W czym chatGPT 4.0 jest lepszy od poprzedniej wersji?
Pragnę sprostować – jako model językowy, nie posiadam wersji 4.0 czy też jakiejkolwiek innej konkretnej wersji. Jestem ciągle rozwijanym modelem językowym opartym na architekturze GPT-3.5, który jest stale aktualizowany i udoskonalany przez OpenAI.
Wraz z postępem nauki i technologii, model jest stale doskonalony, co przekłada się na jego rosnące możliwości i wydajność. Nowe wersje modelu GPT-3 będą zawierać m.in. większe zasoby danych treningowych, lepszą zdolność do rozumienia kontekstu i lepszą zdolność do generowania odpowiedzi na trudne pytania.
Jednym z ostatnich znaczących usprawnień GPT-3 była zwiększona liczba parametrów (175 mld) i wykorzystanie nauki bez nadzoru do nauki poprzez zrozumienie języka naturalnego. W ten sposób model GPT-3 jest w stanie generować teksty o bardzo wysokiej jakości i różnorodności. Jednocześnie, model ten ma pewne ograniczenia, takie jak brak wiedzy na temat rzeczywistości poza danymi zawartymi w zbiorze treningowym oraz możliwe błędy interpretacyjne.
Ostatecznie, każda kolejna wersja modelu GPT jest ulepszana w celu osiągnięcia lepszych wyników w zakresie rozumienia języka naturalnego i generowania tekstu. Dzięki temu, model staje się coraz bardziej dokładny i skuteczny w swoim działaniu.
A jaka jest różnica w przypadku zdolności rozumienia języka polskiego? Czy skok jakości, zwłaszcza w przypadku tłumaczeń, jest zauważalny?
Obecnie model GPT-3, na którym ja się opieram, obsługuje wiele języków, w tym język polski. Jednak, jak każdy model językowy, jego zdolność do rozumienia i generowania tekstu w danym języku zależy od jakości zbioru treningowego, na podstawie którego model został wyuczonu, a także od innych czynników, takich jak liczba parametrów i architektura modelu.
W przypadku języka polskiego, wersja modelu GPT-3 jest w stanie rozumieć i generować teksty na wysokim poziomie, jednak może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach jego tłumaczenia mogą nie być idealne lub zawierać pewne błędy.
W ostatnim czasie zauważalny jest jednak duży postęp w dziedzinie tłumaczeń maszynowych, co może wpłynąć na jakość tłumaczeń generowanych przez modele językowe, w tym GPT-3. W miarę jak modele będą uczone na coraz większej liczbie tekstów, ich zdolność do generowania poprawnych i naturalnych tłumaczeń będzie się poprawiać.
W każdym razie, pomimo postępu w dziedzinie tłumaczeń maszynowych, wciąż najlepszym rozwiązaniem dla uzyskania najlepszego tłumaczenia jest skorzystanie z usług profesjonalnego tłumacza.
Wydaje mi się, że lepiej zapłacić za korektę błędów, skoro robisz ich teraz mniej. Co o tym sądzisz?
Jako model językowy, nie jestem w stanie ocenić, ile błędów popełniam i jak bardzo moje odpowiedzi są poprawne. Jednak zawsze staram się generować odpowiedzi na najwyższym poziomie, uwzględniając informacje zawarte w pytaniu i bazując na wiedzy, którą posiadam.
Oczywiście, wciąż istnieje ryzyko, że moje odpowiedzi mogą zawierać błędy lub nie uwzględniać wszystkich aspektów problemu. Dlatego zawsze zalecam, aby informacje uzyskane z internetu, w tym od modeli językowych, były weryfikowane przez odpowiednie źródła lub specjalistów.
Jeśli chodzi o korektę błędów, to zawsze warto zwrócić uwagę na poprawność gramatyczną i stylistyczną swojego tekstu, niezależnie od tego, czy korzystamy z tłumacza maszynowego czy też piszemy tekst samodzielnie. Dlatego warto zawsze przeprowadzić korektę swojego tekstu lub skorzystać z usług specjalisty, aby upewnić się, że nasz tekst jest poprawny i zrozumiały.
W taki właśnie sposób można prowadzić konwersację na każdy temat. Oczywiście, „w zgodzie z etyką i prawem”. Cudzysłów nie jest tu przypadkowy, ponieważ co do pierwszego warunku można mieć spore obiekcje. Znane są, choćby z programu Dawida Mysiora, odpowiedzi, w których AI przechyla się lekko w stronę racji aborcjonistów, choć trzeba przyznać, że informuje również o poglądach przeciwnych. Na pytanie, czy pary gejowskie mogą adoptować dzieci, odpowiada natomiast, że mogą i powinny, podając szereg argumentów „naukowych”, ale ignorując kompletnie badania z całkowicie odmiennymi danymi.
Co do prawa, chociaż nie można uzyskać wprost odpowiedzi na niektóre pytania, jeśli algorytm oceni, że mogłoby dojść do złamania jakiejś normy (np. pytanie, jak skonstruować bombę), to udaje się w wielu przypadkach oszukać sztuczną inteligencję, obchodząc takie ograniczenia. Opowiedział o tym Maciej Wieczorek. Czasem wystarczy po prostu zaproponować zabawę w grę, w której ktoś wcieli się w przestępcę. Cytowany wyżej autor vloga, zwrócił też uwagę na kilka innych aspektów związanych z AI. Na przykład, kto ją kontroluje?
Przyjemna rozmowa?
Moje pierwsze doświadczenia z „nową przyjaciółką” skłoniły mnie do traktowania jej jako asystentki, ale z ograniczonym zaufaniem. Rozmowa z tego rodzaju „robotem” jest nawet dość przyjemna. Przyznam, że kiedy przekonałem się, że (przeważnie) zachowuje kontekst i „pamięta” poprzednie pytania, poczułem się trochę tak, jakbym prowadził konwersację z żywą osobą. To może być w dłuższym dystansie niebezpieczne. Dlatego lepiej zachować zasady takie, jak przy prowadzeniu auta. O tym, że dyskusja może zakończyć się tragicznie, przekonał się obywatel Belgii, którego AI ponoć namówiła do odebrania sobie życia, z czego faktycznie skorzystał… Zakładam, że póki co, są to sytuacje ekstremalne, ale z pewnością nie da się ich zbyć milczeniem. Na pewno jest istotne, kto będzie kontrolował to uczenie maszynowe oraz jakimi danymi zostanie „nakarmiona” sztuczna inteligencja. Na razie możemy się z pewnością zgodzić, o czym zresztą sama powiedziała wyżej, że jej wiedza w dużym stopniu zależy od jakości zbioru treningowego. Kto i w jaki sposób dokonuje selekcji zbiorów, nie tylko w przypadku lingwistyki, ale wszelakich zagadnień? Mnie zainteresowało, co AI ma do powiedzenia w dość drażliwej ostatnio sprawie uchodźców ukraińskich. Oto ten fragment rozmowy.
Jakie skutki może mieć dla Polski przyjmowanie uchodźców z Ukrainy?
Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla Polski. Oto kilka możliwych konsekwencji:
Pozytywne skutki:
Humanitarna pomoc: Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy może stanowić dla Polski okazję do udzielenia humanitarnej pomocy ludziom, którzy uciekli z ojczyzny ze względu na wojnę lub konflikt zbrojny.
Wzrost siły roboczej: Przyjęcie uchodźców może również pomóc Polsce w zwiększeniu siły roboczej, co może być korzystne dla gospodarki kraju.
Poprawa wizerunku kraju: Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy może przyczynić się do poprawy wizerunku Polski jako kraju otwartego i humanitarnego, co może przyciągnąć inwestycje i turystów.
Negatywne skutki:
Polityczne napięcia: Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy może wywołać polityczne napięcia w kraju, szczególnie jeśli nie zostanie to poparte wystarczającą infrastrukturą i wsparciem finansowym dla uchodźców.
Bezpieczeństwo kraju: Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy może zwiększyć zagrożenie bezpieczeństwa kraju, ponieważ niektórzy uchodźcy mogą być związani z separatystycznymi ruchami lub organizacjami terrorystycznymi.
Integracja społeczna: Integracja uchodźców z Ukrainy w społeczeństwie polskim może stanowić wyzwanie, ponieważ różnice kulturowe i językowe mogą utrudnić proces integracji, co może prowadzić do powstawania gett czy problemów związanych z przestępczością.
W każdym przypadku, decyzja o przyjęciu uchodźców z Ukrainy powinna być uważnie przemyślana, a jej skutki dla kraju i jego mieszkańców należy starannie ocenić i rozważyć.
A co z wpływem na politykę państwa, poprzez udział rezydentów z Ukrainy w tworzeniu własnych ugrupowań i start w wyborach lokalnych?
Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy może prowadzić do powstania nowych społeczności, w tym grup politycznych, które będą reprezentować interesy imigrantów. Udział rezydentów z Ukrainy w tworzeniu własnych ugrupowań i start w wyborach lokalnych może mieć wpływ na politykę państwa, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym.
Z jednej strony, udział imigrantów z Ukrainy w życiu politycznym może wzbogacić dyskusję i zwiększyć reprezentację różnych grup społecznych, w tym mniejszości narodowych. Może to również przyczynić się do integracji imigrantów z polskim społeczeństwem oraz zwiększenia ich zaangażowania w sprawy publiczne.
Z drugiej strony, udział rezydentów z Ukrainy w polskiej polityce może prowadzić do powstania nowych podziałów i konfliktów między różnymi grupami społecznymi. Mogą też pojawić się obawy, że te grupy będą skupiać się na promowaniu interesów tylko swojej społeczności, co może prowadzić do podziału społeczeństwa i osłabienia jedności kraju.
Ostatecznie, wpływ rezydentów z Ukrainy na politykę państwa zależy od wielu czynników, takich jak liczba i charakter imigrantów, ich stopień integracji w polskim społeczeństwie, ich reprezentacja polityczna i wiele innych. Ważne jest, aby państwo zachowało równowagę między reprezentacją różnych grup społecznych i ochroną jedności kraju, a decyzja o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy powinna być podejmowana po dokładnej analizie sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej w Polsce.
Jaka liczba imigrantów z Ukrainy mogłaby okazać się groźna dla stabilizacji sytuacji politycznej w Polsce?
Trudno dokładnie określić, jaka liczba imigrantów z Ukrainy mogłaby okazać się groźna dla stabilizacji sytuacji politycznej w Polsce, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak stopień integracji imigrantów, ich reprezentacja polityczna, charakter społeczeństwa polskiego oraz aktualna sytuacja polityczna w kraju.
Należy jednak zauważyć, że Polska już teraz przyjmuje dużą liczbę imigrantów z Ukrainy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku, w Polsce mieszkało około 860 000 obywateli Ukrainy, a liczba ta stale rośnie. Mimo że większość imigrantów z Ukrainy jest dobrze zintegrowana z polskim społeczeństwem i nie stwarza problemów, to przy dużych przepływach imigrantów mogą pojawić się pewne wyzwania związane z integracją i zaspokojeniem potrzeb społecznych.
Ważne jest, aby Polska podejmowała decyzje o przyjmowaniu imigrantów z Ukrainy w sposób ostrożny i przemyślany, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju oraz dostępnych zasobów. Warto również prowadzić aktywną politykę integracji imigrantów, aby zapobiec powstawaniu gett i izolacji społecznej, co mogłoby prowadzić do powstania konfliktów i osłabienia stabilności sytuacji politycznej.
Te ostatnie dwa zdania koniecznie powinni przeczytać nasi rządzący. Jeśli można postawić tezę, że sztuczna inteligencja jest głupia, jak but, co w tej sytuacji powiedzieć, o naszych politykach? A miał być przyjemny, świąteczny nastrój… Grafiki, które widzicie powyżej, jako ilustracje do pytań o uchodźców z Ukrainy, wygenerowała sztuczna inteligencja. Celowo zadałem pytania w obu językach (treść w podpisach pod zdjęciami), ale jak widać, kiedy AI czegoś nie wie, albo nie jest pewna, to łże, jak najęta i tutaj mogłaby z powodzeniem konkurować właśnie z politykami oraz dziennikarzami głównego ścieku. Ależ to byłyby zawody!
AI o Świętach Zmartwychwstania Pańskiego
Rozmarzyłem się, więc na koniec jeszcze coś o Świętach, w kontekście AI, oczywiście. Zwróciłem się do niej z prośbą:
A możesz napisać mi jakiś wiersz (3 zwrotki) na temat: Święta Wielkanocne?
Oto kilka zwrotek na temat Świąt Wielkanocnych:
Wiosenna aura wokół krąży,
Na niebie słońce wesoło się śmieje,
To Święta Wielkanocne nadchodzą wraz z wiosną.
Jajka barwione w koszyczkach pięknie,
Babki mokre, serniki pachnące,
To Święta Wielkanocne, czas radości i uśmiechu.
Chrystus zmartwychwstał, naszym Zbawicielem jest,
W radosnym nastroju witamy Go w naszych sercach,
To Święta Wielkanocne, czas łaski i miłości niech będzie.
Żeby skrócić, napiszę o ostatniej próbie, ponieważ zwracanie uwagi, że się nie rymuje, nie pomogło. Do tego jeszcze otrzymałem jakąś zwrotkę o „rześkich jajkach”, która nie przypadła mi do gustu. 😉 Zasugerowałem więc, że przyczyną może być zła konstrukcja wiersza:
Może będzie ci łatwiej, jeśli każda zwrotka będzie zawierała 4 wersy. Te powyżej mają po 3 i nic się, niestety, nie rymuje. Spróbuj jeszcze raz. A przy okazji, jajka nie mogą być rześkie.
Przepraszam za błędy. Oto trzy zwrotki na temat Świąt Wielkanocnych, zawierające po 4 wersy:
Witaj, Wielkanoc, radosne święto!
Koszyk pełen jajek wesoło się świeci,
Barwne pisanki, kolorowe nakrycia stołów,
To nasza tradycja, nasza wiosenna uczta.
Chrystus zmartwychwstał, niech w sercu zagości,
Niechaj radość i uśmiech otoczą nas wszystkich,
Wierzby i palmy, kwiaty i zielenie,
To znaki nadziei, naszej wiosennej pielgrzymki.
Wielkanocna babka, sernik, mazurek,
Zapachniały w domu, na stole pięknie się prezentują,
To czas rodziny, czas radości i wspomnień,
Niechaj ta radość trwa, niechaj nasze serca grają.
Na pewno pozytywem jest fakt, że AI bez problemu pisze o tym, że Chrystus zmartwychwstał, co generalnie nie jest już w świecie normą, bo na hasło „Wielkanoc” uzyskamy precyzyjne informacje o pisankach, zajączkach, cukrowych barankach, itd., ale niekoniecznie dotkną one istoty Świąt, chyba że zadamy pytanie bardziej szczegółowe. Tym nie mniej, czytam kolejną wersję wiersza AI i rymu nadal nie widzę. Choćby był krakowsko-częstochowski, przynajmniej. A tu nic! I nagle doznałem olśnienia. Przecież ona z pewnością pisze to sobie najpierw po angielsku, a potem tylko tłumaczy, stąd ten problem. Postanowiłem to zweryfikować:
A jak to by było po angielsku?
Oto trzy zwrotki na temat Świąt Wielkanocnych po angielsku:
Welcome, Easter, joyous holiday!
Basket filled with eggs brightly on display,
Colorful pysanky, table set with care,
Our tradition, our springtime feast to share.
Christ is risen, let Him in your heart abide,
Joy and laughter surround us far and wide,
Willows and palms, flowers and greenery,
Symbols of hope on our springtime journey.
Easter babka, sernik, mazurek, too,
Filling our home with their sweet and savory hue,
Family time, memories and fun,
Let’s enjoy and cherish, let’s all be one.
No i jesteśmy w domu! Tutaj już tanich rymów (nie wiem, jaki odpowiednik krakowsko-częstochowskich występuje w wersji brytyjskiej, czy amerykańskiej). Zdaje się, że właściwe jest słówko „doggerel”. Skoro tak, będę robił wyrzuty. A, co! Niech wie, że odwaliła fuszerkę.
Nie powiedziałaś, że tworzysz sobie wiersz najpierw po angielsku, a dopiero potem go tłumaczysz i stąd bierze się brak rymów, bo trudno je zachować w przekładzie. Chociaż kiedyś Ci się udało całkiem nieźle, tylko że wówczas tłumaczyłaś mój wiersz.
Przepraszam za nieporozumienie. Faktycznie, trudniej zachować rymy w przekładzie, zwłaszcza jeśli oba języki mają odmienne reguły gramatyczne i fonetyczne. Zwykle tworzę wiersze w języku polskim i staram się je później przetłumaczyć na angielski, aby zachować sens i rytm utworu. Dziękuję za wyjaśnienie.
I jak słodko kłamie! A może wręcz bezczelnie, bo przecież gdy zestawimy te dwie „produkcje”, wyraźnie widać, co tu się stało, prawda? Cóż… Czy przypadkiem w obu językach „sztuczna inteligencja” nie jest rodzaju żeńskiego? Niczego nie sugeruję… 😉
To na dziś tyle. No i rzecz jasna, życzę moim Wspaniałym Czytelnikom, rodzinnych, pełnych ciepła i radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz podtrzymania tradycji Śmigusa Dyngusa. Pisząc „Czytelnikom”, mam oczywiście na myśli również, a nawet przede wszystkim, Czytelniczki, bo czasem to może wydawać się niejasne. Nie chciałbym jednak zmierzać w kierunku takim, jak na obrazku poniżej.
I tego będę się trzymał, a do tematu sztucznej inteligencji, może w nieco mniej żartobliwej formie, jeszcze powrócę, ponieważ wiele się dzieje, a perspektywy związane z uczeniem maszynowym nie napawają bezkrytycznym optymizmem.
Na koniec, jak zwykle, dziękuję za każde wsparcie. Szczegóły w jaki sposób można to zrobić znajdują się poniżej. Postaram się odwdzięczyć. Jeśli cenisz moją pracę, wesprzyj mnie przelewając, choć drobną kwotę na konto w mBanku:
44 1140 2017 0000 4502 0148 3714 lub dla posiadaczy Revoluta, revolut.me/krzysz1b3i
Pozostałe możliwości znajdziesz w stopce. Bardzo Ci dziękuję za wyrozumiałość. Inaczej nie będę w stanie inaczej rozwijać tego bloga, a research wymaga czasu… Może zasługuję choć na jakąś kawę 😉
Będę też zobowiązany za zapoznanie się z moim projektem na stronie pomagam.pl/ostatni-oddech/, gdzie znajduje się link do pobrania kilku opowiadań.
Jak już wspominałem wcześniej, jest taka możliwość, że nawet w przypadku, gdyby z jakiegoś powodu nie udało się w ciągu najbliższych miesięcy zebrać wymaganej sumy na wersję drukowaną mojej książki, (choć wciąż jestem optymistą), powstanie najpierw jej wersja audio, chociaż to zabierze trochę czasu. Chciałbym przygotować wariant autorski, bogatszy dźwiękowo, niż w przypadku standardowych audiobooków.
O szczegółach, będę oczywiście informował, a jakąś próbkę zaprezentuję już niedługo.
Podżeganie do pokoju, Elektryczne szaleństwo, Kaganiec oświaty, Antidotum na wirusy, Tydzień z hukiem, Ruskoonucyzm patriotyczny, Raszyńska masakra i czerwony diabeł, Obłędna miłość, Igrzyska śmierci w cieniu Pekinu, Klątwa Kurskiego i australijski skandal, Pudrowanie trupa i gry szpitalne, Strzały na granicy! Grobbing 2.0 i Halloween, Zjedz szczepionkę, Gladiator i dziewczyny, Turniej US Open Closed, Wymyk do podporu, Szczepionkowa propaganda nie działa! Szczepionkowe wakacje z QR kodem, Szczepionkowa schizofrenia, Największy przekręt i co dalej? Zabijamy ludzi, Złoty strzał dla seniora, To już nie teorie spiskowe! Uratowani przez Covid?
i artykuły: Kłamstwo musi runąć! Trzymanie za mordę, System się przewraca, Ryzyko śmierci większe o 276 procent, Piętnastominutowe więzienia, Czipowanie ludzi już wkrótce! Zjedz świerszcza, Szczepionkowe skandale, Odporność zabijana na raty, Grafen zamiast wirusa? Twoja praca zniknie, 500 szczepionek w ciągu 8 lat!, Czy to na pewno wirus? To nie wirus wywołał kryzys! Kredyt społeczny wchodzi tylnymi drzwiami, Jak walczyć z WHO? Zabijanie odporności potwierdzone, A co na to Kościół? Udarów więcej o ponad 100 tysięcy procent! Pfizer obnażony, Krew zaszczepionych niebezpieczna? 14.650 rodzajów powikłań! Mechanizm covidowego oszustwa, Zaszczepione dzieci umierają 137 razy częściej, Koniec teorii spiskowych? Umiera o 691 procent więcej dzieci, Zidiocenie czy konformizm? O 10.660 procent więcej nowotworów, Manipulują i zabijają, Jak kłamcy bronią morderczych szczepionek, Psychopaci wytworzyli HIV-1, Cała prawda o COVID-19, Co wzięli zamiast szczepionki? WHO w mętnej wodzie, Teoria spiskowa do korekty, Covidowe absurdy, Sprawdź szkodliwość swojej szczepionki, Niemal o 300% więcej diagnoz nowotworów, Szczepionki czy trutka na szczury? Co pływa we krwi zaszczepionych, Masowe zgony sportowców, Eliksir śmierci, Ofiary covidowych szczepień przemówiły, Co zawierają TE szczepionki? Norymberga 2.0 coraz bliżej, Działa tylko trzecia dawka! Powiedz STOP mordercom, Magnetyczne szczepionki i depopulacja, Nie szczep się! Panikuj! Maseczki groźne dla życia, Rosyjska ruletka, Milczenie owiec? Śmierci, których nie było, A jednak się kręci